Araçların kaputlarını korumak için özel olarak kaput koruma filmi ve folyoları ne işe yarar, bu ürünler nasıl ve ne kadar sürede bir uygulanır gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kaput Koruma Filmi Ne İşe Yarar?

Farklı renk ve kalınlıklarda hazırlanan kaput koruma folyosu çeşitleri, boyası tamamlanmış araç kaputunun üzerine uygulanır. Kaput filmi seçenekleri;

-Aracın kaputunu güneş ışıklarına karşı korur, böylece boyanın renginin açılmasını önler ve güneşin vereceği diğer zararları ortadan kaldırır.

-Mineral ve asit içerikli doğal ya da yapay etkenlere, sıvıların yaratacağı sorunların önüne geçer.

-Kaputun böcek, kuş pisliklerinin oluşturduğu lekelerden zarar görmesini engeller.

-Taş gibi sert cisimlerin yanı sıra yağmur ve rüzgarın sürüklediği ince kum tanelerinin kaputa değmesinden dolayı oluşabilecek çizikleri engeller.

Kaput Koruma Filmi Nasıl Çekilir?

 

Koruyucu filmler, kaput kaplama yapılarak uygulanır. Bu işlem için öncelikle kaput yüzeyinin temizlenip kurulanması gerekir. Eğer kaput üzerinde pürüzler varsa baloncuk olmaması için bu pürüzlerin de giderilmesi gerekir. Bu işlemlerin ardından kaput filmi yüzeye yerleştirilir, düz bir spatula ile hava kabarcıkları yok edilir, yüzeye uygun şekilde kesilir. Son aşamada kaput koruma folyosu yüzeye iyice otursun diye bir ısı tabancasından destek alınır. Kimi zaman ısı tabancası yoksa fön makinesi gibi sıcak hava üfleyen araçlar da kullanılabilir.

 

Her ne kadar pratik ve basit bir uygulama gibi görünse de folyo ile kaput kaplama işleminin profesyoneller tarafından yapılması çok daha sağlıklı olacaktır. Dilerseniz malzemesini satın alarak bir profesyonelden destek alabilirsiniz.

Kaput Kaplama Boyaya Zarar Verir Mi?

 

Kaput koruma folyosu özel olarak tasarlanır. Bu nedenle araca ve kaputa herhangi zararı olmayan, özel bir yapıları vardır. Kolay uygulanabilen kaput filmi çeşitleri ayrıca kolayca ve iz bırakmadan sökülür. Böylece araçta bir iz bırakmaz.

Kaput Koruma Folyosu Kaç Yılda Bir Uygulanır?

 

Kaput koruma filmlerinin değiştirilip yeniden uygulanması, seçtiğiniz kaput filmi markasına, ürünün kalitesine göre değişebilir. Zira kaput filmi değişimi filmin yapısının bozulmaya başladığı süreçte gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle ürünün yapısının yanında aracın aldığı darbeler, yıkanma sıklığı da değiştirilme süresini belirleyebilir. Tüm bunların yanında folyo üzerine bakım yapmak ya da cila uygulamak folyonun kullanım ömrünü uzatır.

 

Siz de aracınızı dış etkenlerden korumak istiyor ve kaput filmi arıyorsanız sizi MK Auto Garage’a bekliyoruz.

Leave a Reply