Bir aracın boyasını daha parlak gösteren, ufak çizikleri kamufle eden işleme pasta cila denir. Bu işlem, otomobilin genel görüntüsüne etki ettiği için ikinci el otomobil alırken ya da satarken de önemli bir avantaj sunabilir. Çünkü aynı model, aynı özellik ve aynı renkteki iki otomobilden biri pasta cila işlemi nedeniyle daha yeni görünebilir.

Pasta Cila Nedir?


Pasta ve cila kelimeleri artık bütünleşmiştir. Oysa bu iki kelime farklı anlamlara sahiptir ve ikisi tamamen farklı olsa da aslında birbirini tamamlayan uygulamalardır. Çünkü pasta, boyayı kaldırırken cila ise boyayı kaplar. Genel olarak pasta cila işlemi ise arabanızın çiziklerini kapatmak, arabanızın boyasını belirginleştirmek ve daha parlak görünmesini sağlamak için yapılır.

Pasta Cila Yaptırmak Zararlı mı?


“Pasta cila yaptırmanın araca zararı olur mu?” ya da “Pasta cila, otomobilin değerini düşürür mü?” sorularına net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü gerçekten iyi bir uzmana gidilmezse aracın boyasında aşınma gözlemlenebilir. Son derece basit bir işlem olan araba cilası; ufak bir çizik, toz ya da ize, yani işin uzmanı olmayan ellerde yapıldığı zaman olumsuz sonuçlara neden olabilirken tecrübeli pasta cila ustaları tarafından yapıldığında mükemmel sonuçlar sunabilir. Elbette arabanın pasta ve cila zamanına da dikkat etmek gerekir. Yeni bir araca uygulanması önerilmez.

Pasta Cila ile Boya Korumanın Ne Farkı Var?

 

Pasta ve cila uygulamaları, aracınızın rengini, orijinal rengine döndürmek ve daha parlak görünmesini sağlamak için yapılan işlemler bütünüdür. Boya koruma ise aracın boyasını korumak için boyanın üzerine kaplanan malzemedir. Boya koruma sayesinde aracınızda oluşacak bir çizik, aracın boyasına değil sadece boya koruma katmanına zarar verir. Böylece boya koruma malzemesini kaldırdığınızda çizik de kaybolur.

Pasta Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

  • Araç ilk kez boyandığında boya hiçbir zaman tam anlamıyla homojen olmaz. Boyalar çok katmanlıdır. Pasta işlemi de bu katmanlardan en üsttekinin alınması yani kaldırılması işlemidir. Böylece en üst katmanda oluşan çizikler giderilmiş, temizlenmiş olur. Yani aslında pasta, sıvı bir zımparalama işlemidir.
  • Aracın rengine göre ince ya da kalın pasta kullanılır. Araç koyu renk ise ince pasta, açık renk ise kalın pasta tercih edilir.
  • Öncelikle pasta yapılacak yüzeyin güzel bir şekilde hiçbir toz, leke, pislik kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Ardından pastadan ufak parçalar alınıp yüzeyin farklı yerlerine sürülür.
  • Araçtaki pasta yapılacak alan dışındaki plastik gibi temizlenmesi zor bölgeler gazete, kâğıt gibi pastanın bulaşmasını engelleyecek malzemelerle kaplanır. Daha sonra polisaj makinesiyle pasta işlemi yapılır.
  • Uygulama sırasında makineyi dengeli tutmak önemlidir, aksi takdirde makinenin ucundaki sünger parçalanıp aracı çizebilir. Bu nedenle pasta cila yapan yerlerin deneyimli ustalar barındırması ve güvenilir olması gerekir.
  • Kullanılacak pasta ve cila malzemelerinin, modern otomobillerin boyalarıyla uyumlu olması da önemli bir noktadır. Silikon, solvent, teflon ve bal mumu içermemelidir.

Cila Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

  • Cila işlemi, otomobilin renginin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Cila kesinlikle bir koruyucu değildir; ancak boyanın üstüne sürüldüğünden ve boyanın üstünde bir katman olarak bulunduğundan az da olsa bir koruma sağlar.
  • Cila işlemine başlamadan önce pasta işlemi yapıldığından yüzeyin hiçbir şey kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlendikten sonra tamamen kuru olduğuna emin olmak için bezle silinir. Yüzey temizlendikten sonra cila sürülür ve kuruması beklenir. Cila kuruduktan sonra yüzey tekrar silinir ve artık araç pırıl pırıl bir şekilde kullanıma hazır hale gelir.

Pasta Cila Otomobili Çiziklerden Korur mu?

“Pasta cila ne işe yarar?” ya da “Pasta cila ile araba çizikleri nasıl giderilir?” gibi sorular aklınıza gelmiştir. Pasta ve cila işlemleri, aracınızın daha temiz görünmesini sağlar ve ufak darbelere, çiziklere, lekelere karşı koruma sunar. Pasta işlemi ile çiziğin çevresi ile derinliği eşitlenir. Cila ise olası çiziklere karşı koruma sağlar.

Cila Ne Sıklıkla Tekrarlanmalıdır?


En çok sorulan sorulardan biri de “Pasta cila ne kadar dayanır?” sorusudur. Bu soruyu pasta ve cila özelinde ayrı ayrı cevaplamak gerekir. Cilanın etkisi, yani arabanın o göz kamaştıran parlaklığı, araba yıkama ve güneş ışınları nedeniyle ortalama 2 ay sonra gider. Aracınızın her zaman yeni ve parlak görünmesini istiyorsanız 2-3 ayda bir cila yaptırabilirsiniz. Pastanın polisaj işlemiyle birlikte boyayı inceltme özelliği de olduğundan sıklıkla yapılması ise yanlıştır. Fakat cila hem aracınızı tozdan koruyup hem de yeni göstereceğinden ve boya inceltme gibi bir özelliği olmadığından birkaç ayda bir uygulanabilir.

Unutmayın; yaptırdığınız bir pasta işleminin etkisi, malzemenin kalitesine göre 1-2 yıl arasında değişir. 1 yıl içinde birden fazla pasta işlemi yaptırmamalısınız. Boya koruyucu da yine malzemenin kalitesine göre 1-2 yıl koruma sağlar.

Kendim Pasta Cila Yapabilir miyim?


Pasta ve cila ekipmanlarını sağlamak oldukça kolaydır. Ancak iş uygulama kısmına geldiğinde kolaylıktan bahsetmek bir hayli güçtür. Çünkü aracın boyasını dairesel hareketlerle çok az aşındırmalı ve eşit bir şekilde bırakmalısınız. Ayrıca derin çiziklere bazı durumlarda farklı şekillerde müdahale edilmesi, cilanın süngere ve yüzeye tam olarak dağıtılması gerekir. Sıvı cila gibi farklı uygulamalar için özel olarak çalışılması gerekir. Aynı zamanda tüm bunları yaparken aracın yüzeyi iz, toz ve başka dış etkilerden korunmalıdır.

Tüm bunlar düşünüldüğü zaman pasta ya da cila işlemini sürücülerin yapması önerilmez. Bunun yerine pasta ve cila işlemlerini yapan şirketlerden hizmet almak daha mantıklıdır. Son olarak şehir ve uzmanlığa göre pasta cila fiyatları da değişiklik gösterir.

Leave a Reply