Oto yıkama (oto yikama) aracınıza yaptığınız yatırımı korumak veya değerini düşürmek konusunda çok etkilidir. Genellikle çok önemsenmiyor. Oysa araç yıkama işlemi ile araç boyasını çizik çizik hale getirerek hatta yeniden boya yapmak zorunda kalınmasıyla orjinalliğini kaybettirebilir.

Araç yıkama neden önemlidir? Aracınızı korumak ve en iyi şekilde görünmesini sağlamak için düzenli olarak yıkamanız gerekir. Bu, ufak çaplı aşınma ve yıpranmanın fark edilir hale gelmesini engeller. Böylece arabanızın değerini korur ve arabanızın daha uzun süre daha iyi görünmesini sağlar. Doğru tekniği ve doğru araçları kullanırsanız, arabanızı evde yıkamak kolaydır.

Bu yazıda; araç yıkama başka deyişle araba yıkama ile ilgili ilk kez duyacağınız bilgileri bulabilirsiniz. Güncel otomobil yıkama fiyatları gibi çok işinize yarayacak konular da ilginizi çekecektir.

Araba yıkama (oto yikama) önerileri gibi otomobil yatırımınızın değerini artıracak pek çok temizlik, koruma, bakım önerisini binlerce kişi uyguluyor. Siz de en çok tercih edilen otomobil car care (İç Dış Temizlik, Boya parlatma ve koruma, Seramik kaplama, Ozonla dezenfeksiyon, Motor temizlik ve koruma vb.) uygulamalarını buradan keşfedebilirsiniz.

Oto yıkama nasıl yapılır? Aşağıdaki ip uçları size binlerce lira kazandırabilir. Otomobil yıkama (oto yikama) yöntemini doğru uygulayarak otomobil yatırımınızı koruyabilirsiniz.

Araç yıkama için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Arabanızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için doğru temizlik araçlarına sahip olmak önemlidir. Bunlar arasında değişken ağızlı bir hortum, yumuşak bir sünger, araba yıkama eldiveni geliyor. Biraz araba şampuanı, bir tekerlek fırçası olmazsa olmazdır. Birkaç mikrofiber bez ve kurutma için en az bir büyük mikrofiber havlu bulunur.
Arabanızı sıcak ve güneşli bir günde yıkamak cazip görünse de, bu aslında yaygın bir hatadır. Aksine, arabanızı dışarısı sıcak ve güneşliyken temizlerseniz, çok çabuk kuruma eğilimi gösterir. Bu da boyada ve camlarda lekelerle karşılaşmanız anlamına gelir. Bu nedenle, çok çabuk kurumasını önlemek için arabanızı bulutlu bir günde yıkamak daha iyidir.

Otomobil yıkamak bir sanattır!
Jantları yıkayarak başlamanızı öneririz. Bunun nedeni, tekerlek yuvalarının, jant kapaklarının ve lastik lastiklerin, arabanızın boyasının yakınında olmasını istemediğiniz her türlü aşındırıcı günkü toplamasıdır. Çoğu tekerlek yalnızca sabunlu su ve iyi bir fırçalama gerektirir. Jantları temizlemenin üzerinden uzun bir süre geçtiyse, özel bir jant / lastik temizleme ürününe yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir.
Araç yıkama için nelere dikkat etmek gerekiyor?
Ancak fırçalamaya başlamadan önce, aksi takdirde aracın yüzeyini çizebilecek gevşek kir veya kalıntıları temizlemek için tüm aracı hortumla çıkardığından emin olun. Aracınızın boyasına çok zararlı olabileceğinden kuş pisliklerini, ölü böcekleri ve ağaç reçinesi temizlemek özellikle önemlidir.
Araç hortumla iyice durulandıktan sonra, aşağıdaki sırayla sistematik olarak yukarıdan aşağıya hareket ederek bölümler halinde yıkayın: tavan, ardından pencere destekleri ve pencereler, ardından kaputun üstü ve üst paneller, ardından orta kısım kapılar ve bagaj, ön tampon, alt paneller, kapıların alt kısmı ve son olarak arka tampon. Bunu yaparken ayrı kovalar kullanmayı ve aynı zamanda mikrofiber bezinizi düzenli olarak kaldırmayı (veya çok kirlenirse değiştirmeyi) unutmayın.
Renksiz camı temizlemek oldukça basittir. Güvenilir bir cam temizleyici ve kağıt havlu kombinasyonu işi bitirmelidir. Her zaman olduğu gibi, cam temizleyiciyi cam yüzey yerine doğrudan kağıt havlu üzerine püskürtmeyi unutmayın. Bu şekilde, spreyin aşağıya damlamasını ve diğer yüzeylere zarar vermesini önlersiniz.
Diğer yandan renklendirilmemiş cam, filme zarar vermemek için sabunlu su ve yumuşak bir mikrofiber bez gerektirir.
iç mekanı temizlemek, arabanızı temizlemenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Leave a Reply